• INNE
  • CO ZROBIĆ GDY STRACISZ KARTĘ

Co zrobić gdy stracisz kartę

Utrata karty bankowej może przytrafić się prawie każdemu z nas, na skutek np. zgubienia albo kradzieży. Sprawdź co zrobić w takiej sytuacji, aby nie ponieść nadmiernych konsekwencji finansowych. Dowiesz się, pod jaki numer zadzwonić aby zastrzec kartę i ile może Cię kosztować np. używanie karty przez złodzieja. Poznasz także sposoby na to jak uniknąć kradzieży albo w jej następstwie nie stracić dostępu do swoich środków na koncie.

W przypadku kradzieży lub zagubienia karty powinieneś jak najszybciej zastrzec kartę:

  • Jeżeli zauważysz brak karty sprawdź jak najszybciej pozostałe kieszenie w ubraniu, torebce, półce przy bankomacie itp. Przypomnij sobie czy nie pożyczyłeś jej albo nie zostawiłeś w domu. Zastrzeżonej karty nie da się użyć ponownie po jej odnalezieniu (np. w innej kieszeni kilka minut po zgłoszeniu), trzeba będzie wyrobić nową.
  • Utratę karty jak najszybciej zgłoś do swojego banku. Jeżeli nie znajdujesz się akurat w pobliżu najbliższej placówki skorzystaj z infolinii , uruchomionej przez Związek Banków Polskich: + 48 828 828 828Podając jako bank wydawcy karty Bank Spółdzielczy Grupy BPS.

Konsekwencje kradzieży lub zgubienia karty

Pomimo tego, że posiadanie karty jest o wiele bezpieczniejsze od noszenia przy sobie większej ilości gotówki, konsekwencje finansowe mogę być dla nas mniej lub bardziej odczuwalne. Na szczęście zwykle nie stracimy wszystkich pieniędzy znajdujących się na koncie. Najważniejsza dla nas, jako posiadaczy karty jest szybka reakcja. Im szybciej zablokujemy (zastrzeżemy) kartę, tym mniej potencjalnie stracimy środków. Nie dopełnienie tego obowiązku, czyli nie zgłoszenie utraty karty, wiąże się z poniesieniem przez nas konsekwencji finansowych. Bank nie wypłaci nam żadnej rekompensaty w przypadku użycia karty przez osobę nie uprawnioną.

Obowiązki użytkownika karty

Ustawa o usługach płatniczych z dnia 19 sierpnia 2011 roku, nakłada na nas kilka wymogów, które powinniśmy spełnić jako użytkownicy elektronicznego pieniądza. Nie zastosowanie się do poniższych obowiązków oraz zasad zdrowego rozsądku, może skutkować odmową wypłaty rekompensaty części utraconych środków, na skutek nie uprawnionego użycia „plastiku”.

Po otrzymaniu karty powinniśmy:

  • Podpisać ją w wyznaczonym miejscu.
  • Przechowywać w miejscu nie dostępnym dla potencjalnego złodzieja. Portfel nie zawsze jest dobrym pomysłem.
  • Przy więcej niż jednej karcie nie trzymać wszystkich razem. Przykładowo przy drugiej karcie umieszczonej w dokumentach (w przypadku utraty karty z portfelem), nadal zachowujemy możliwość pobierania gotówki z drugiego konta.
  • Nie nosić nigdy przy sobie numeru PIN. Taką karteczkę niestety nadal posiada przy sobie wielu z nas. Jeżeli nie możesz go zapamiętać zapisz PIN jako element fałszywego numeru telefonu, ewentualnie w inny sposób trudny do rozszyfrowania przez osobę postronną. Nie trzymaj takiej karteczki w portfelu z kartą.
  • Wydawca karty nakłada na nas także obowiązek niezwłocznego zgłoszenia jej utraty albo zniszczenia.

Ubezpieczenie

Mamy możliwość wykupienia w banku ubezpieczenia na wypadek utraty karty. Dzięki czemu obniżamy swoją odpowiedzialność finansową po zgubieniu karty albo jej kradzieży. Koszt takiego ubezpieczenia to zwykle około kilku do kilkunastu złotych miesięcznie.

Znajdziesz nas też tutaj