Deklaracja dostępności Banku Spółdzielczego w Lubawie
(deklaracja aktualna na dzień 28.06.2025 r.)
Wstęp do deklaracji
Bank Spółdzielczy w Lubawie dąży do tego aby wszystkie osoby, w tym osoby ze szczególnymi potrzebami mogły w pełni i samodzielnie lub przy asyście (w przypadku takiej konieczności) korzystać z usług Banku.
Naszym celem jest tworzenie przestrzeni zarówno online jak i stacjonarnie – przyjaznej i dostępnej dla każdego. Chcemy, aby każda osoba niezależnie od swoich możliwości, mogła swobodnie korzystać z naszych produktów, usług i informacji.
Zapewniamy naszym Klientom dostęp do usług bankowości detalicznej na kilka sposobów – poprzez placówki bankowe, bankowość internetową, aplikację mobilną, bankomaty i wpłatomaty oraz obsługę telefoniczną i infolinię Banku BPS S.A.
W działaniach związanych z dostępnością kierujemy się obowiązującymi regulacjami prawa krajowego, międzynarodowymi standardami, w szczególności wytycznymi WCAG 2.1 (Web Content Accessibility Guidelines) na poziomie AA oraz dobrymi praktykami.
1. Dostępność cyfrowa
Dostępność strony internetowej Banku
Dbamy o to, aby strona internetowa www.bslubawa.pl była dostępna dla wszystkich użytkowników, również dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Serwis został zaprojektowany zgodnie z międzynarodowym standardem WCAG, który określa zasady dostępności treści cyfrowych dla osób z ograniczeniami percepcyjnymi, ruchowymi i poznawczymi.
Co to oznacza w praktyce:
- Semantyczny kod HTML – strona używa odpowiednich znaczników HTML, które są rozumiane przez technologie wspomagające typu czytniki ekranu.
- Dostępność bez JavaScript – podstawowe funkcje działają także wtedy, gdy JavaScript jest wyłączony albo kod JS jest pisany w sposób dostępny.
- Responsywność i kontrasty kolorystyczne – strona ma odpowiednie kontrasty tekstu do tła, duże czcionki, czytelne odstępy, co pomaga osobom z wadami wzroku.
- Obsługa klawiatury – wszystkie funkcjonalności można obsłużyć wyłącznie klawiaturą, bez użycia myszy.
- Poprawna struktura nagłówków i etykiet – tytuły, formularze, przyciski
i inne interaktywne elementy są właściwie opisane i zorganizowane hierarchicznie. - Alternatywy dla treści wizualnych i dźwiękowych – obrazy mają alt, multimedia mają napisy, a treści dynamiczne są odpowiednio opisane.
- Brak błędów krytycznych w walidatorach dostępności – natywna zgodność oznacza, że teksty automatyczne nie wykazują poważnych błędów dostępności.
Dostępność bankowości internetowej i aplikacji mobilnej
Nasza bankowość internetowa i aplikacja mobilna są częściowo zgodne
z wymaganiami ustawy z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zapewnieniu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze, dlatego na bieżąco pracujemy nad udostępnieniem kolejnych funkcjonalności.
W odniesieniu do bankowości internetowej spełnia ona wymagania dostępności w zakresie: właściwości zmysłowych, wyświetlania treści
w układzie poziomym jak i pionowym, minimalnego kontrastu, tekstu
w postaci grafiki, przewijania ekranu, kontrastu dla treści niebędących tekstem, odstępów w tekście, kolejności fokusu, anulowania kliknięcia, języka części, konsekwentnej nawigacji, konsekwentnej identyfikacji oraz zapobiegania błędom.
W odniesieniu do aplikacji mobilnej spełnia ona wymagania dostępności w zakresie: właściwości zmysłowych, wyświetlania treści w układzie poziomym jak i pionowym, tekstu w postaci grafiki, przewijania ekranu, kontrastu dla treści niebędących tekstem, odstępów w tekście, treści spod kursora lub fokusa, kolejności fokusu, anulowania kliknięcia, języka części, konsekwentnej nawigacji, konsekwentnej identyfikacji oraz zapobiegania błędom.
Informację o dostępności cyfrowej sporządziliśmy na podstawie audytów dostępności kanałów elektronicznych wykonanych przez audytora zewnętrznego.
Aby zapewnić Ci dostępność i bezpieczeństwo, w bankowości internetowej i mobilnej używamy prostego języka, dzięki temu są one intuicyjne, proste w obsłudze. Aplikacja mobilna została zaprojektowana z myślą o różnych rozdzielczościach ekranu, co zapewnia wygodę korzystania na komputerach, tabletach i smartfonach. Układ aplikacji dynamicznie dopasowuje się do rodzaju i orientacji ekranu. Jeśli automatycznie zostanie wykryty błąd wprowadzania danych i znane są sugestie korekty, użytkownik otrzyma stosowną podpowiedź.
2. Dostępność kanału telefonicznego
Zapewniamy możliwość kontaktu telefonicznego pod numerem telefonu 89 645 21 99 pn.-pt. w godzinach od 8:00 do 16:00.
Rozmowy prowadzone są w spokojnym tempie i z użyciem prostego języka.
W przypadku trudności z kontaktem telefonicznym oferujemy alternatywne formy takie jak e-mail
z pracownikiem w placówce Banku.
3. Dostępność w kanale stacjonarnym
Zapewniamy dostępność kanału stacjonarnego – czyli bezpośredniej obsługi konsumentów w placówkach Banku, z uwzględnieniem potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami.
Rozwiązania zapewniające dostępność w obsłudze w placówce Banku:
- przeszkoleni pracownicy Banku, którzy prowadzą rozmowę w jasny, spokojny sposób dostosowany do możliwości konsumenta,
- osoby starsze, z niepełnosprawnością, kobiety w ciąży obsługujemy poza kolejnością,
- możliwość skorzystania z pomocy osoby towarzyszącej na życzenie konsumenta,
- placówki Banku są wyposażone w ramki, które ułatwią złożenie podpisu na dokumentach, jak również lupy ułatwiające rozpoznanie nominałów banknotów i monet oraz powiększające treści dokumentów,
- możliwość otrzymania informacji przekazywanych w alternatywnych formach, np. w druku powiększonym na życzenie w wersji cyfrowej,
- informacje niezbędne do skorzystania z usług znajdziesz w regulaminach związanych ze świadczeniem usługi dostępnych na stronie internetowej Banku bslubawa.pl .
Wszystkie nasze umowy i regulaminy przygotowujemy w sposób, który ułatwia ich zrozumienie. Piszemy prostym i jasnym językiem, udostępniamy je w pliku PDF, który spełnia wymagania dostępności. Dzięki temu osoby ze szczególnymi potrzebami mogą samodzielnie zapoznać się z dokumentami np. za pomocą czytników ekranowych.
4.Dostępność komunikacyjno-informacyjna
Konsument ma możliwość zgodnie z wymogami Prawa bankowego otrzymania niespersonalizowanych dokumentów w formach takich jak nagranie audio, nagranie wizualne w języku migowym, wydruku w alfabecie Braille’a lub wydruku wielkością czcionki wygodną do czytania, w terminie 7 dni od zgłoszenia takiej potrzeby.
5. Dostępność architektoniczna
Jeżeli korzystasz ze wsparcia psa asystującego albo psa przewodnika możesz z nim wejść do każdej placówki Banku.
W placówce Centrali Banku znajdującej się w Lubawie przy ul. Rzepnikowskiego 2 jest dostępna pętla indukcyjna. Jest to urządzenie, które poprawia komfort rozmów osobom słabosłyszącym, używającym aparatów słuchowych lub implantów ślimakowych.
Wszystkie nasze placówki posiadają wejścia z poziomu chodnika oraz szerokie drzwi wejściowe, które umożliwiają swobodne poruszanie się dla osób na wózkach inwalidzkich. Centrala banku jest wyposażona w windę, sale obsługi Klientów są zlokalizowane na parterach budynków, wejścia do placówek są odpowiednio oznaczone, przy wejściu do Centrali Banku znajduje się tablica tyflograficzna ułatwiająca osobom niewidomym i słabowidzącym dotykowe odczytanie tekstu i grafiki prezentującej mapę z opisem i rozkładem pomieszczeń w Banku. Na parkingu przed Centralą Banku są wyznaczone miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
6. Dostępność bankomatów
Większość bankomatów naszego Banku zlokalizowana jest przy placówkach Banku co ułatwia skorzystanie z pomocy pracownika Banku.
Ekrany i komunikaty są zaprojektowane w sposób intuicyjny. W niektórych bankomatach zastosowano wysoki kontrast ekranu i przyciski ułatwiających obsługę niedowidzącym.
Wszystkie nasze bankomaty wyposażono w funkcje zbliżeniowe (NFC) co może ułatwić korzystanie z urządzenia osobom z ograniczoną sprawnością ruchową.
W ramach współpracy Bank korzysta również z bankomatów sieci Planet Cash, które oferują szereg funkcji ułatwiających korzystanie z urządzeń osobom ze szczególnymi potrzebami.
7. Problemy z dostępnością
Jeśli podczas korzystania z naszych usług napotkasz barierę lub problem z dostępnością poproś o pomoc pracownika w placówce Banku lub złóż
w preferowany przez siebie sposób wniosek o zapewnienie dostępności.
Dokładamy wszelkich starań, aby świadczone usługi i oferowane produkty spełniały oczekiwania naszych Klientów oraz były zgodne z obowiązującymi regulacjami prawnymi oraz standardami dostępności.
8. Skarga na brak dostępności
W przypadku niezapewnienia wymagań dostępności produktu lub usługi konsument ma prawo złożyć skargę na dostępność.
Skargę można złożyć w formie:
- pisemnej – osobiście w dowolnej placówce Banku, przesyłką pocztową lub poprzez kuriera na adres dowolnej placówki naszego Banku, wysyłką na adres do doręczeń elektronicznych Banku: AE:PL-20468-20197-UIHSB-20 ,
- elektronicznej – na wskazany adres e-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - ustnej – osobiście do protokołu podczas wizyty w dowolnej placówce naszego Banku,
- telefonicznie – na wskazany numer 89 645 21 99 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00 .
Skarga powinna zawierać:
- imię i nazwisko lub nazwę Klienta,
- adres korespondencyjny; adres e-mail lub numer telefonu wraz ze wskazaniem preferowanego sposobu kontaktu,
- wskazanie produktu albo usługi których dotyczy skarga,
- wskazanie wymagania dostępności, którego nie spełniają produkt albo usługa, wraz z żądaniem zapewnienia jego spełnienia.
Odpowiedź na skargę
Bank udzieli odpowiedzi najpóźniej w ciągu 30 dni od dnia otrzymania skargi. W szczególnie skomplikowanych przypadkach termin udzielenia odpowiedzi może się wydłużyć maksymalnie do 60 dni. W takiej sytuacji poinformujemy konsumenta o przyczynie zwłoki.
Niedotrzymanie terminu udzielenia odpowiedzi na skargę powoduje, że skargę uważa się za rozpatrzoną się zgodnie z żądaniem konsumenta.
W przypadku uznania skargi, zrealizujemy żądanie w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia otrzymania skargi.
Klauzula informacyjna
Na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, zwanego dalej „RODO”, Bank Spółdzielczy w Lubawie informuje Panią / Pana, że:
1. Administrator danych osobowych
Administratorem Pani / Pana danych osobowych jest Bank Spółdzielczy w Lubawie z siedzibą przy ul. Rzepnikowskiego 2, 14-260 Lubawa (zwany dalej „Bankiem”), dane kontaktowe: tel. 89 645 21 99, e-mail
2. Inspektor Ochrony Danych
Bank wyznaczył Inspektora Ochrony Danych, z którym może się Pani / Pan skontaktować w sprawach ochrony swoich danych osobowych pod adresem e-mail
3. Cele i podstawy prawne przetwarzania danych osobowych.
Bank przetwarza Pani / Pana dane osobowe gdyż jest to niezbędne do wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Banku (art. 6 ust. 1 lit. c RODO), tj. w celu rozpatrzenia wniosku o zapewnienie dostępności architektonicznej, informacyjno-komunikacyjnej.
4. Okres przechowywania danych
Pani / Pana dane osobowe będą przetwarzane przez Bank przez okres niezbędny do realizacji wskazanego w punkcie 3 celu.
5. Przysługujące prawa
W związku z przetwarzaniem przez Bank Pani / Pana danych osobowych przysługuje Pani / Panu:
- prawo dostępu do swoich danych oraz otrzymania ich kopii na podstawie art. 15 RODO,
- prawo do sprostowania (poprawiania) swoich danych na podstawie art. 16 RODO,
- prawo do usunięcia danych na podstawie art. 17 RODO,
- prawo do ograniczenia przetwarzania danych na podstawie art. 18 RODO,
- prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego właściwego do spraw ochrony danych osobowych, gdy uzna Pani / Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO.
6. Wymóg podania danych osobowych
Podanie przez Panią / Pana danych osobowych jest dobrowolne, jednakże jest ono warunkiem obsługi wniosku o zapewnienie dostępności. Niepodanie tych danych może uniemożliwić lub wydłużyć czas na obsługę wniosku o zapewnienie dostępności.
Wniosek o zapewnienie dostępności
Przygotowanie deklaracji dostępności
Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o analizę mapy dostępności usług bankowości detalicznej dostępnych w naszym Banku.