Jak działa karta płatnicza
Karta płatnicza
Karta płatnicza to narzędzie, za pomocą którego można dokonywać płatności przy wykorzystaniu pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym. Karta płatnicza pełni również (niemal zawsze) rolę karty bankomatowej, dzięki której możemy wypłacać i wpłacać pieniądze w punktach samoobsługowych Najpopularniejszym rodzajem karty wydawanej do kont osobistych w Polsce jest karta debetowa. Jak można ją wykorzystać?
Czym jest karta debetowa?
Karta debetowa to rodzaj karty płatniczej. Obecnie jest to bardzo rozpowszechniony instrument finansowy. Zakładając rachunek w banku, dostaniemy z pewnością taką kartę. Jest to bardzo wygodny przedmiot. Pozwala nam płacić rachunki w przeróżnych punktach handlowo-usługowych, wystarczy iż będą one wyposażone w odpowiednie terminale płatnicze. Poza tym daje nam możliwość wypłacania gotówki z bankomatu oraz dokonywania płatności za zakupy nabyte przez Internet.
Jeśli skończą nam się środki na koncie, wtedy możemy skorzystać z debetu. Jego wysokość jest ustalana zawsze indywidualnie dla każdego klienta. Bardzo ważną rzeczą jest, aby pamiętać, iż korzystając z debetu, tak naprawdę korzystamy z pieniędzy banku. Jest to pewien rodzaj pożyczki, którą trzeba będzie spłacić. Kiedy na nasze konto wpłyną pieniądze, w pierwszej kolejności bank ureguluje zaległe należności. Po czym automatycznie debet się uzupełni. Należy więc roztropnie posługiwać się kartą, aby nie być potem niemile zaskoczonym. Choć istnieje tu pewne zabezpieczenie, a mianowicie maksymalna wartość transakcji nie może być większa niż suma środków na naszym koncie.
Karty debetowe mają najczęściej nadrukowany napis „Debit” tuż obok logo firmy, która ją wyprodukowała (MasterCard, Visa, V Pay). Dwie firmy, które całkowicie zdominowały europejski rynek wydawania i obsługi kart płatniczych to Master Card i Visa.
Wypłaty z bankomatów
Jedną z podstawowych operacji, jaką możemy wykonać przy użyciu karty jest wypłata pieniędzy w bankomacie. W zależności od posiadanego konta, wypłaty z bankomatów obcych (czyli nie należących do BS Lubawa), mogą być płatne lub nie. Sprawdź w których bankomatach nie zapłacisz opłaty za wypłatę gotówki.
Płatności w sklepach
Dzięki karcie możesz płacić w sklepach i punktach usługowych nawet wtedy, gdy nie masz przy sobie gotówki. Po podliczeniu zakupów kasjer wprowadza kwotę do zapłaty na terminalu, prosi Cię o wstukanie na jego klawiaturze kodu PIN i transakcja jest weryfikowana (najczęściej trwa to nie dłużej, niż kilkanaście sekund). Jeśli nie masz wystarczającej ilości pieniędzy na koncie, transakcja nie dojdzie do skutku; jeśli wszystko będzie w porządku, pieniądze zostaną pobrane z Twojego konta i oprócz paragonu otrzymasz dodatkowo potwierdzanie transakcji kartą.
Płatności zbliżeniowe
Karty wyposażone w technologię zbliżeniową (PayPass lub payWave) pozwalają na dokonanie błyskawicznej płatności bez podawania kodu PIN. Jeśli rachunek jest mniejszy, niż 50 zł, wystarczy poinformować kasjera o tym, że chcesz zapłacić zbliżeniowo, a następnie przyłożyć kartę do czytnika – jeśli usłyszysz dźwięk „biip” i zobaczysz diodę świecącą na zielono, to znaczy, że transakcja przebiegła pomyślnie.
Płatności przez internet
Posiadając kartę debetową możesz dokonywać płatności przez internet – na przykład kupując na aukcjach i w sklepach internetowych, płacąc za bilety kolejowe, lotnicze i autobusowe, czy kupując abonament do swojego ulubionego serwisu muzycznego. Transakcja tego typu wymaga podania numeru karty (jest widoczny na „przedniej” stronie karty, nad Twoim imieniem i nazwiskiem) oraz kodu CVV, umieszczonego na odwrocie (trzy cyfry widoczne obok miejsca na podpis). Często podczas płatności w internecie nie ma rozróżnienia pomiędzy płatnością kartą debetową, a płatnością kartą kredytową i zarówno jedna jak i druga kryje się pod opcją „karta kredytowa” lub w anglojęzycznej wersji „credit card”.
Jak korzystać z karty debetowej?
Pamiętajmy, iż mimo że karty płatnicze zdominowały nasz rynek to nie wszędzie można nimi płacić, a często występuje także limit, od którego będziemy mogli posłużyć się kartą debetową. Dlatego, mimo iż jest to mniej bezpieczne, to warto posiadać przy sobie jakiś zapas gotówki. Należy też zwrócić uwagę na to, że w sieci akceptowane są klasyczne karty debetowe. Zapłacenie zwykłą elektroniczną nie jest możliwe, albowiem nie będzie jak przeprowadzić autoryzacji.
Karta kredytowa jest uważana za jedno z bezpieczniejszych narzędzi finansowych. Jest chroniona chipem i unikalnym kodem PIN, transakcje są autoryzowane. Należy jednak przestrzegać kilku zasad, aby nie narażać się na niepotrzebne komplikacje i stres:
- nie przechowuj karty wraz z numerem PIN
- chroń dane z kart, albowiem mogą być one użyte do transakcji w Internecie
- zawsze proś o potwierdzenia transakcji, nawet tych nieudanych
- sprawdzaj wyciągi bankowe, jeśli coś budzi twoje wątpliwości, skontaktuj się z bankiem
- nie przeprowadzaj transakcji bankomatowych, jeśli działanie urządzenia wzbudza twój niepokój
- jeśli utracisz kartę, natychmiast ją zastrzeż i poinformuj o tym bank
- jeśli nie uda nam się wypłacić pieniędzy z bankomatu, a saldo rachunku będzie mimo wszystko pomniejszone o tę kwotę, należy sytuację wyjaśnić z bankiem
- jeśli bankomat po transakcji nie zwróci nam karty, należy ten fakt zgłosić do administratora bankomatu.
Czym różni się kara debetowa od karty kredytowej?
Karta kredytowa tak samo jak karta debetowa jest kartą płatniczą. Z tą różnicą, iż w chwili zakupu nie jest wymagane, abyśmy dysponowali środkami na koncie. Oznacza to, że korzystamy z pieniędzy banku do określonego limitu, który jest wyznaczany indywidualnie dla każdego klienta. Dopiero po dokonaniu zakupu spłacamy powstałe zadłużenie na karcie kredytowej. Ciekawą opcją jest iż przy tych kartach obowiązują okresy bezodsetkowe trwa w naszym Banku do 51 dni. Należy pamiętać o jednej rzeczy: karty kredytowe nie są przyznawane do każdego rachunku jak to miało miejsce przy kartach debetowych. Bank sprawdza naszą zdolność kredytową, wysokość comiesięcznych wpływów na konto, wydatki i dopiero podejmuje decyzję, czy w ogóle nam przysługuje taka karta, a jeśli tak, to jaki będzie limit.
Jeśli chodzi o karty debetowe, to nie ma tu takich obostrzeń. W zasadzie każda osoba może ją otrzymać. Posiadacz karty może dokonywać transakcji tylko do wysokości pieniędzy zgromadzonych na swoim koncie. Nie ma więc ryzyka, że wpadnie w spiralę zadłużenia i będzie niewypłacalny. Jest to karta wygodna i przede wszystkim bezpieczna w użyciu. Wyróżniamy dwa typy kart debetowych: magnetyczne (uważane za mniej bezpieczne ) oraz z chipem.