Jak korzystać z bankomatu
Dzięki bankomatom w prosty i szybki sposób wypłacisz pieniądze ze swojego konta. Dla osób, które nie miały jeszcze styczności z tymi urządzeniami prezentujemy krótką instrukcję. Jak używać bankomatu?
Darmowe wypłaty
Na początek sprawdź, z jakich bankomatów możesz wypłacić pieniądze za darmo (informacje na ten temat znajdziesz na stronie Swojego banku lub jego placówce) – dzięki temu unikniesz kilkuzłotowej prowizji za wypłatę z bankomatów obcych. Maszyny poszczególnych sieci są oznaczone w charakterystyczny sposób i nie powinieneś mieć trudności z ich rozpoznaniem.
Włożenie karty do bankomatu
Zwróć uwagę na to, którą stroną prawidłowo włożyć kartę do bankomatu. Karta musi być zwrócona do góry tą stroną, na której widnieje jej numer, a chip (srebrny lub złoty układ przy jednym z jej końców) znajdować się bliżej bankomatu, niż Twojej ręki.
Wybór języka i podanie kodu PIN
Po włożeniu karty zobaczysz na ekranie dalsze instrukcje: w niektórych bankomatach będzie trzeba wybrać język, wciskając odpowiedni przycisk z boku ekranu. Kolejnym krokiem jest podanie PIN-u – czterocyfrowego kodu zabezpieczającego Twoje konto przed nieautoryzowanym dostępem do pieniędzy. Pamiętaj, że nie wolno zapisywać PIN-u i nosić go razem z kartą. Podczas wpisywania zasłoń klawiaturę bankomatu drugą ręką. Jeśli na ekranie widnieje taka instrukcja, zatwierdź wpisany kod zielonym przyciskiem (oznaczonym „OK”, „Zatwierdź” lub „Enter”). Pamiętaj, że po trzykrotnym błędnym podaniu PIN-u bankomat zatrzyma Twoją kartę.
PIN to najważniejszy kod, który służy zarówno do potwierdzania płatności w sklepie (wpisujesz go na terminalu przy kasie), jak i do wypłacania gotówki z bankomatu. Dlatego nie udostępniaj go nikomu – jeśli ktoś pozna Twój PIN, będzie mógł wypłacić pieniądze z konta.
Wybór operacji
Po podaniu PIN-u na ekranie pojawi się lista operacji, które można wykonać za pośrednictwem bankomatu (np. sprawdzenie salda, zmiana kodu PIN, wypłata gotówki, doładowanie telefonu).
Wybór kwoty wypłaty
Jeśli wybierzesz wypłatę gotówki, na ekranie wyświetlą się przykładowe, najczęściej pobierane kwoty: 50, 100, 200, 300 zł. Możesz jednak wybrać opcję „inna kwota” i wskazać dowolną sumę, jaką potrzebujesz. W tym miejscu warto zaznaczyć, że nasze w naszych bankomatach można wypłacają banknoty już od 10 zł. Jeśli wskażesz kwotę, której bankomat nie będzie w stanie wypłacić ze względu na brak odpowiednich nominałów, na ekranie wyświetli się komunikat z prośbą o wskazanie innej kwoty.
Co jeśli nie masz pieniędzy na koncie?
Jeśli stan Twojego konta jest niższy, niż kwota, którą próbujesz wypłacić, bankomat wyświetli komunikat o niewystarczającej ilości środków na koncie. W takiej sytuacji możesz spróbować wypłacić jeszcze raz (oczywiście podając mniejszą kwotę) lub anulować transakcję.
Potwierdzenie operacji
Zanim pieniądze zostaną wypłacone, musisz określić, czy chcesz otrzymać potwierdzenie transakcji – to wydruk podobny do sklepowego paragonu, na którym zawarte są informacje o przeprowadzonej transakcji. W sytuacji, gdy wypłacasz pieniądze z bankomatu należącego do banku, w którym masz konto, na wydruku potwierdzenia podane będzie ile pieniędzy zostało na Twoim rachunku. Potwierdzenie przydaje się, jeśli z jakichś powodów (np. awarii bankomatu) pieniądze nie zostaną Ci wypłacone.
Wydanie pieniędzy
Zakończenie transakcji przebiega w następującej kolejności:
- odbiór karty płatniczej (pieniądze zostaną wydane tylko po jej zabraniu),
- odbiór banknotów (jeśli będziesz długo zwlekać z zabraniem banknotów, te zostaną z powrotem umieszczone w bankomacie po kilkunastu sekundach),
- wydruk potwierdzenia transakcji.